نقل و انتقال سند خودرو

نقل و انتقال سند خودرو

اگر به‌تازگی خودرویی خریده‌اید و از مراحل و چگونگی نقل و انتقال سند خودرو بی‌خبر هستید این مقاله می‌تواند شما را از سردرگمی دربیاورد و نکاتی را برای شما بازگو کند که شما را از مشکلات احتمالی نجات دهد و تضمین‌کننده عدم ایجاد مشکلات در آینده باشد.

مراحل لازم برای نقل و انتقال سند خودرو

قبل از هر کاری خریدار و فروشنده باید قراردادی تنظیم نمایند که امضای هردو طرف را داشته باشد و موارد که ادامه گفته می‌شود در آن آورده شود. نکته مهم در این قرارداد این است که امضای هر دو طرف الزامی است و بدون امضای دو طرف این سند باطل است و فاقد اعتبار. مواردی که در این سند آورده شود شامل موارد زیر است.

 • مشخصات کامل خودرو اعم از رنگ، مدل، دوگانه‌سوز بودن یا بنزینی بودن، تجهیزات جانبی خودرو و موارد مشابه دیگر
 • قیمت کلی که خریدار باید پرداخت کند
 • زمان تحویل خودرو و مدارک آن
 • نحوه و زمان تعویض پلاک خودرو
 • وظایف فروشنده برای پرداخت هزینه‌هایی مانند بدهی ماشین، عوارض شهرداری و یا جرائم ماشین
 • تعیین زمان حضور طرفین در دفترخانه
 • موارد توافقی که بین فروشنده و خریدار نوشته‌شده است مانند تحویل وسایل اضافه ماشین.

نقل و انتقال سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی

اولین نکته‌ای که باید به آن دقت نمود این است که زمانی نقل و انتقال سند خودرو به‌صورت قانونی و صحیح انجام می‌شود که در دفاتر اسناد رسمی کشور انجام شود و بهتر است که طرفین در زمان معامله حضور داشته باشند تا هیچ مشکلی پیش نیاید.

نقل و انتقال سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی

عدم حضور یکی از طرفین در دفاتر رسمی

ممکن برای یکی از طرفین مشکلی پیش آید مانند یک قرار کار که نتواند در زمان مذکور در دفترخانه حضور پیدا کند. به‌طور طبیعی دفترخانه ملزم است مراحل کار را زمانی انجام دهد که طرفین حضور داشته باشند و زمانی که یکی از طرفین غایب باشد این مراحل انجام نخواهد شد مگر اینکه خرید یا فروش وکالتی خودرو صورت گیرد.

نقل و انتقال وکالتی خودرو در دفترخانه اشاره دارد به مراحلی که خریدار و فروشنده باید در دفترخانه اسناد رسمی انجام دهند و وکالت کار خود (فروش یا خرید خودرو) را به‌طرف مقابل دهند تا طرف مقابل بتواند به دفاتر رسمی مراجعه کند و مراحل نقل و انتقال سند را به‌صورت تکی انجام دهد.

برای درک بهتر نقل و انتقال وکالتی سند خودرو پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی که در همین زمینه نگارش شده است را بخوانید. برای مشاهده‌ی مقاله‌ی خرید و فروش وکالتی کلیک کنید. اگر قصد این وکالت دادن برای نقل و انتقال سند به‌صورت وکالتی را دارید حتماً این مقاله را مطالعه کنید تا به مشکل نخورید.

مراجعه به مراکز تعویض پلاک برای انتقال سند خودرو

بعد از تنظیم قرارداد بین طرفین نوبت به مراجعه به مرکز تعویض پلاک می‌رسد. اصولی‌ترین کار قبل از مراجعه به دفاتر رسمی برای انتقال سند این است که ابتدا به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید تا به‌سرعت اقدام به تعویض پلاک قبل با جدید نماید، این مسئله برای فروشنده بسیار مهم است و نباید آن را کم اهمیت شمارد زیرا باعث مشکلات جدی برای فروشنده می‌شود.

مشکلات احتمالی عدم تعویض پلاک

همان‌طور که گفته شد مسئله تعویض پلاک به‌قدر زیاد است که آن را به‌صورت تیتری جدا توضیح می‌دهیم. فرض کنید شما فروشنده ماشین هستید و به خریدار وکالت داده‌اید تا پلاک خودرو را تعویض نماید ولی او هم‌چین کاری نمی‌کند، حال ممکن است چه اتفاقی بیفتد؟ اتفاقی که میافتد این است که هر تخلفی که مالک جدید خودرو انجام داده است به اسم شما ثبت خواهد شد زیرا پلاک خودرو به نام شما است.

مدارک لازم برای نقل و انتقال سند خودرو برای دفاتر رسمی

بعد از تعویض پلاک نوبت به مرحله آخر که مراجعه به دفاتر رسمی است می‌رسد. برای انجام معامله باید هر دو طرف حضور داشته باشند مگر اینکه وکالت‌نامه‌ای در کار باشد. برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی باید مدارکی داشته باشید که بتوان نقل سند خودرو را انجام داد، ازاین‌رو داشت این مدارک در دفاتر رسمی الزامی است.

 • برگ سبز که همان تأییدیه انتقال خودرو از مراکز تعویض پلاک است
 • اصل مدارک شناسایی طرفین
 • برگه کمپانی یا بنچاق قبلی که در دست فروشنده است
 • بیمه‌نامه شخص ثالث
 • کارت سوخت
 • رسید پرداخت عوارض شهرداری (برگ مفاصا)

مدارک لازم برای نقل و انتقال سند خودرو برای دفاتر رسمی

محاسبه هزینه نقل و انتقال سند اتومبیل

یکی از سؤالات رایجی که بسیار پرسیده می‌شود این است که هزینه نقل و انتقال سند خودرو چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

در بهترین حالت به این سؤال این‌گونه پاسخ داده می‌شود که هزینه نقل و انتقال سند خودرو بر اساس نوع خودرو مشخص می‌شود و هرسال با توجه به تصمیم نهاد مسئول تعیین می‌شود و نمی‌توان یک هزینه را برای تمام مدل‌های ماشین در نظر گرفت یا فکر کرد که هزینه‌ای که سال 95 مثلاً 500 هزارتویمان بوده سال 99 هم همان باشد. مطمئناً این قیمت‌ها دستخوش تغییرات می‌شوند.

هزینه نقل و انتقال سند خودرو به عهده کیست؟

شاید شما هم به این مشکل برخورده باشید که ماشینی را از فردی خریده و یا به فردی فروخته‌اید ولی در پرداخت هزینه نقل و انتقال خودرو به مشکل خورده باشید و اطلاع درستی نداشته باشید که پرداخت این هزینه با چه کسی است و اصلاً باید چند هزینه پرداخت نمود و این هزینه‌ها بابت چیست و به چه حسابی پرداخت می‌شود؟

باید بدانید که شما باید دو نوع هزینه را پرداخت کنید که یکی برای دفاتر رسمی بوده و به ‌حق التحریر معروف است و دیگری نیز به حساب دولت پرداخت می‌شود که به آن حق الثبت نیز میگویند، البته هزینه‌ای که به حساب دولت ریخته می‌شود شامل مالیات نیز می‌شود.

خوب همان‌طور که دقت کردید این سؤال دو بخش داشت که بخش اول آن مانده است، برای پرداخت هزینه‌های دفترخانه هر دو طرف باید هزینه کنند مگر اینکه با یکدیگر توافق کرده باشند که یک‌طرف تمام هزینه را بدهد ولی هزینه که باید به حساب دولت واریز شود را فروشنده باید پرداخت کند و پرداخت حق الثبت و مالیات به خریدار ربطی ندارد مگر اینکه با فروشنده توافق به پرداخت کرده باشد.

جمع‌بندی

مراحل نقل و انتقال خودرو کاری نسبتاً سختی نیست و ازاین‌رو اگر کار بسیار الزامی ندارید خودتان در دفاتر حاضر باشید و خرید و فروش خودرو را به‌صورت وکالتی انجام ندهید تا درگیر مشکلات این کار نشوید.

برای بازخورد بهتر و سعی در نگارش بهتر مقالات به نظرات پویا و سازنده شما احتیاج داریم پس ما را با نظرات خود حمایت نماید تا ما نیز بتوانیم با استفاده از این نظرات کار خود را بهبود بخشیده و مطالب بهتری به شما کاربران عزیز ارائه دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *